The Home for Monmouth and Ocean County

Track and Field

Untitled Document

 

New Jersey Indoor Girls All Time List

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55m HT

 

 

6.5

Pat Dunlap

Camden

1979

 

Michele Glover

Willingboro

1980

6.7

Cathy Crawford

Perth Amboy

1977

 

Wendy Vereen

Trenton

1984

6.8

Denise Mitchell

Edgewood

1984

6.9

Hazel Lucas

Montclair

1977

 

Shelly Bailey

Woodbury

1982

 

Pam Hudson

North Hunterdon

1982

 

Tisa Stubbs

Englewood

1983

 

Clair Connor

Rahway

1984

 

Stephanie Saleem

Neptune

1985

 

Sondra Brangman

Freehold Boro

1990

7.0

Judy Davis

Lincoln

1979

 

Gloria Jackson

Montclair

1980

 

Marteze Golden

Teaneck

1983

 

Leticia Beverly

Newark Central

1984

 

Michele Forrester

Teaneck

1984

 

Dawn Bowles

Neptune

1988

 

Tiffany Weatherford

Newark Science

1991

7.1

Penny Fales

Hackettstown

1977

 

Leola Toomer

Edgewood

1978

 

Kathy Rankins

Haddon Heights

1979

 

Evelyn Simpson

Camden

1979

 

Pam Young

Willingboro

1982

 

Enechi Modu

Lawrence

1982

 

Pam Wilson

Willingboro

1982

 

Lori Morton-Soley

Westwood

1982

 

Yvette Morris

Ferris

1984

 

Angela Hill

West Side

1986

 

Talisa Lawson

Roselle Catholic

1987

 

Neretta Freeman

Garfield

1985

 

Joyce Baten

Madison Boro

1985

 

Jacqueline Redman

Lincoln

1985

 

Cherly Baker

Trenton

1986

 

Viola Harris

Passaic

1986

 

Timi Crawford

Eastern

1986

 

Artrelia Turner

Wilson

1986

 

Sonya Brant

Plainfield

1986

 

Rhonda Saunders

Scott

1988

 

Michelle Samuels

Red Bank Regional

1988

 

Crystal Williamson

East Orange

1989

 

Drexel Long

Monmouth Regional

1991

 

Tanisha Jarrett

Cumberland

1990

 

Lateefah Webb

Scott

1990

 

Natwon Harp

Newark Science

1990

 

Nicole Golden

Teaneck

1990

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55m AT

 

 

6.73

Michelle Glover

Willingboro

1981

6.79

Wendy Vereen

Trenton

1984

6.87

Aleah Williams

Montclair

1998

6.88

Patti Dunlap

Camden

1979

6.92

English Gardner

Eastern

2008

6.93

Ogechi Nwaneri

Chatham

2008

6.94

Stephanie Saleem

Neptune

1985

6.95

Denise Mitchelle

Edgewood

1983

6.97

Melisa Barber

Montclair

1998

 

Jenna Harris

Franklin

2003

 

Dominique Booker

Imm. Conception

2008

7.00

Amandi Rhett

Moorestown

2000

7.05

Pam Hudson

North Hunterdon

1982

 

Regina Trotter

Weequahic

1991

 

Dana Burnett

Williamstown

1996

7.06

Clair Connor

Rahway

1984

7.07

Cathy Crawford

Perth Amboy

1977

 

Angela Clyburn

Egg Harbor

1991

 

Magenta Taylor

Willingboro

1999

7.09

Darriea Pigott

West Orange

1995

 

Georgina Nembhard

Ocean Twp

2007

7.10

Songra Brangman

Freehold Boro

1990

 

Shanda Jackson

East Orange

2004

7.11

Takara Wilks

Lincoln

2000

 

Jamie Walker

Haddon Heights

2006

 

Audrey Wilson

Deptford

2008

7.12

Sonya Brant

Plainfield

1986

 

Tiffany Weatherford

Science

1990

 

Staci Jordan

Orange

1992

 

Racquel Vassell

East Orange

2007

 

Assante Johnson

Camden

2007

7.13

Vanessa Lewis

Morris Catholic

1995

 

Tysha Crichlow

Neptune

1996

 

Tylia Gillon

Jackson Memorial

2008

7.14

Talisa Lawson

Roselle Catholic

1987

 

Charmaine Walker

Plainfield

1995

 

Shonda Burroughs

Vineland

1999

 

Takara Wilks

Queen of Peace

2001

7.15

Sophia Wallace

Montclair

2004

7.17

Krystal Cantey

Winslow Twp

2006

7.18

Sherese Price

Pleasantville

1997

 

Shavon Greaves

Lakewood

2005

 

Tylia Gillon

North Brunswick

2007

7.19

Carlene Cummings

Englewood

1997

 

Latoya Benson

Washington Twp

2001

 

Briana Barlow

New Brunswick

2007

 

Ada Unachukwu

Marlboro

2008

7.20

Medina Salaam

Camden

1974

 

Mikele Barber

Montclair

1996

 

Nia Ali

Pleasantville

2006

 

Angelica Johnson

Ridgefield Park

2007

 

Assante Johnson

Camden

2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60m AT

 

 

7.45

Aleah Williams

Montclair

1997

7.50

Melisa Barber

Montclair

1997

7.53

Dominque Booker

Imm Conception

2008

7.55

Ogechi Nwaneri

Chatham

2008

7.56

Amandi Rhett

Moorestown

2000

7.61

Jenna Harris

Franklin

2003

7.62

Georgina Nembhard

Ocean Twp

2007

7.66

Jamie Walker

Haddon Heights

2007

7.69

Racquel Vassell

East Orange

2005

7.70

Shavon Greaves

Lakewood

2005

7.71

Dana Burnett

Williamstown

1996

7.72

Porshe Giddings

East Orange

2006

7.73

Takara Wilks

Lincoln

2000

7.76

Sophia Wallace

Montclair

2004

7.77

Melissa Harris

Neptune

1998

 

 

 

 

 

 

 

 

 

200m (220y -.1)

 

 

23.84c

Wendy Vereen

Trenton

1984

24.14

Melisa Barber

Montclair

1998

24.16

Aleah Williams

Montclair

1997

24.21

Dominique Booker

Imm Conception

2008

24.24c

Stephanie Saleem

Neptune

1985

24.34

Toneisha Friday

Franklin

2005

24.38

Racquel Vassell

East Orange

2006

 

Krystal Cantey

Winslow Twp

2006

24.3

Tiffany Weatherford

Science

1992

24.46

Amandi Rhett

Moorestown

2000

24.5

Jennifer Jackson

Eastern

2003

24.64

Symone O'Connor

Franklin

2007

24.67

LaShonda Carter

Rahway

2006

24.73

Ogechi Nwaneri

Chatham

2006

24.78

Dana Burnett

Williamstown

1996

24.80

Jenna Harris

Franklin

2002

24.82

Vicky Caruso

Wallkill Valley

2008

24.86

Kristen Mahon

Notre Dame

2006

24.9

Tawana Watkins

Kennedy

2001

 

Avionne Sloan

Camden

2004

24.94

Shardae Anderson

Paulsboro

2005

24.96

Janine Davis

Queen of Peace

2003

24.98

Coryn Gomez

Franklin

2002

24.99

Anike Orimogunje

Queen of Peace

2000

25.01

Takara Wilks

Lincoln

2000

25.05

Jamie Walker

Haddon Heights

2007

25.06

Nicole Ferrara

Hopewell Valley

2008

25.07

Jackie Dim

Washington Twp

2008

25.11

Nia Ali

Pleasantville

2006

25.1

Latoya Benson

Washington Twp

2001

 

Porscha Dobson

Kent Place

2003

25.14

Georgina Nembhard

Ocean Twp

2007

25.15

Haleemah Fisher

Camden

2000

25.19

Jain Ja Williams

Notre Dame

1999

25.2

Amber Allen

Passaic Tech

2008

25.21

Jennifer Jackson

Eastern

2003

25.25

English Gardner

Eastern

2007

25.28

Shavon Greaves

Lakewood

2004

25.3

Giselle Harris

Shabazz

1986

 

Staci Jordan

Orange

1992

 

Denisha Scott

St Mary's

1995

 

Courtney Cubicciolotti

Imm Heart Acad.

1999

 

Raniyah Walker

Camden

2002

 

Alena Weldon

Trenton

2002

 

Jamillah Nock

Wilson

2004

25.32

Kesi Irvin

Kent Place

2008

25.33

Chantel Coppedge

Montclair

1999

25.34

Ahndrea Allen

Roselle Park

2000

25.37

Nicole Castronuova

Jackson

2005

25.38

Ivy Foster

Haddon Heights

1992

25.4

Mia Campo

St Mary's JC

1999

 

Danielle Myricks

Willingboro

2004

 

Aisha Bilal-Mack

East Orange

2004

 

Celeste Holder

Parsippany

2006

25.41

Miriam Khan

Hopewell Valley

2005

25.46

Darriea Pigott

West Orange

1995

25.5

Maria Fasolino

Washington Twp

2004

 

Sophia Wallace

Montclair

2004

25.50

Angela Lee

Franklin

1995

 

Melissa Harris

Neptune

1999

 

Halimah Bashir

Willingboro

2003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

300y

 

 

34.9

Stephanie Saleem

Neptune

1985

35.01

Tiffany Weatherford

Science

1992

35.36

Vanessa Lewis

Morris Catholic

1995

35.59

Drexel Long

Monmouth Regional

1991

35.70

Angela Lee

Franklin

1995

35.77

Regina Trotter

Weequahic

1991

35.79

Samantha Jackson

Shabazz

1986

36.0

Sharon Margaretha

Columbia

1981

36.07

Michelle Samuels

Red Bank Regional

1989

36.08

Crystal Williamson

East Orange

1990

36.3

Allison Wesley

Plainfield

1987

36.35

Giselle Harris

Shabazz

1985

36.4

Angela Pulliam

Newark Central

1984

36.49

Roxanne Francis

Weequahic

1988

36.51

Tatiana Smolin

Randolph

1985

36.6

Penny Jenkins

Montclair

1980

36.69

Kisha Blanton

Neptune

1992

36.7

Sonia Patterson

Snyder

1981

 

Joanne Clark

West Side

1981

36.77

Cheri Shelby

St Dominic

1995

36.79

Tanisha McGriff

Science

1989

 

Yvonne Thomas

Scott

1988

36.8

Jackie Bobien

Scott

1984

 

Tawana Watkins

Paterson Kennedy

2002

36.83

Ivy Foster

Haddon Heights

1991

36.92

Binto Sanicoh-Williams

Neptune

1991

37.0

Kim Duke

Mount Olive

1984

 

Melisa Barber

Montclair

1997

37.1

Vonnie Coker

Woodbury

1976

 

Angela Hills

West Side

1984

 

Ginny Figlar

Ridgewood

1987

 

Betsy Braun

Randolph

1987

37.11

Jamille Andrews

Red Bank Regional

1991

37.2

Ann Heilemeier

Morris Hills

1982

 

Danielle Baker

Morristown

1986

37.20

Showanda Jones

Newark Central

1988

37.22

Shelley Mitchell

Lakewood

1988

 

Ayanna Coleman

Columbia

1994

37.29

Lateefah Webb

Scott

1990

37.3

Teressa DiPerna

Princeton

1985

 

Lakisha Harris

Newark Central

1987

37.4

Tisa Stubbs

Englewood

1983

 

Sandy Humphrey

South Brunswick

1983

 

Joy Ononuju

Columbia

1995

 

Tiamecua Fulton

Paterson East Side

1997

37.5

Renita Terry

Hackensack

1981

 

Chris Lobur

Morris Catholic

1982

 

Dina Tobin

Randolph

1983

 

Jen Schweizer

Morris Knolls

1989

 

Jen Metz

Pascack Valley

1992

 

Kim Turko

North Edison

1997

 

 

 

 

 

 

 

 

 

300m

 

 

38.79

Wendy Vereen

Trenton

1984

39.1

Janine Davis

Queen of Peace

2004

39.16

Krystal Cantey

Winslow Twp

2006

39.3

Mikele Barber

Montclair

1998

 

Tawana Watkins

Paterson Kennedy

2002

39.44

Racquel Vassell

East Orange

2007

39.51

Stephanie Saleem

Neptune

1985

39.9

Melisa Barber

Montclair

1998

39.98

Tiffany Weatherford

Science

1992

39.94

Dominique Booker

Imm Conception

2008

40.13

Jasmine Still

Wilson

2006

40.2

Evelyn Simpson

Camden

1979

 

Dana Burnett

Williamstown

1996

40.22

Nia Ali

Pleasantville

2006

40.31

Drexel Long

Monmouth Regional

1991

40.36

Halimah Bashir

Willingboro

2003

40.5

Anike Orimongunje

Queen of Peace

2002

 

Emily Carrollo

Pope John

2008

40.6

Yhounic Vassell

Passaic Tech

2002

 

Janay Mitchell

Teaneck

2008

40.64

Celeste Holder

Pasrippany

2004

40.7

Janay Mitchell

Teaneck

2007

40.73

Aleah Williams

Montclair

1997

40.8

Minee Blamo

Trenton

1993

 

Alice Wisener

Ridgewood

2007

40.87

Leslie Njoku

McNair Academy

2007

40.9

Amber Allen

Passaic Tech

2008

40.93

Denish Scott

St Mary's JC

1996

40.98

Tiffany Grant

Ocean Twp

2005

41.0

Mia Campo

St Mary's JC

1998

 

Rebecca Coffman

Indian Hills

2006

41.1

Dana Riley

Teaneck

1993

 

Cherly Anscombe

Westwood

2004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

400m

 

 

54.24

Okechie Ogbuokiri

Willingboro

2003

54.64

Mikele Barber

Montclair

1998

54.70

Janine Davis

Queen of Peace

2003

54.91

Nijgia Snapp

Oakcrest

2008

54.98

Tawana Watkins

Paterson Kennedy

2002

55.16

Krystal Cantey

Winslow Twp

2006

55.32

Amber Allen

Passaic Tech

2008

55.34

Symone O'Connor

Franklin

2006

55.4

English Gardner

Eastern

2008

55.49

Kristen Mahon

Notre Dame

2006

55.59

Tiffany Grant

Ocean Twp

2006

55.6

Denise Mitchell

Edgewood

1984

 

Emily Carrollo

Pope John

2008

55.9

Stephanie Saleem

Neptune

1985

56.04

Mia Campo

St Mary's JC

1998

 

Michelle Brown

Seneca

2008

56.19

Drexel Long

Monmouth Regional

1996

56.21

Dana Burnett

Williamstown

1997

56.3

Michelle Samuels

Red Bank Regional

1990

56.31

Giselle Harris

Shabazz

1985

56.34

Katrina Sye

Buena

1997

56.44

Avionne Sloan

Camden

2006

56.6

Robin Stephens

Lakewood

1981

56.71

Leslie Njoku

McNair Academy

2007

56.76

Simone Thomas

Willingboro

2003

56.82

Julie Alexander

Hopewell Valley

2008

56.88

Marcene Jack

Mainland

2004

56.9

Donithy Jones

Montclair

1981

56.90

Nadia Davy

Bridgeton

1999

57.00

Amy Salek

Ramapo

2008

57.0

Jackie Brown

Scott

1984

57.1

Tiffany Weatherford

Science

1991

 

Regina Trotter

Weequahic

1991

 

Kiona King

East Orange

1999

57.13

Shalonda Smith

Lincoln

1989

57.14

Danielle Myricks

Willingboro

2001

57.15

Brittany Kott

Millville

2008

57.2

Vicky Caruso

Wallkill Valley

2008

57.21

Celeste Holder

Parsippany

2005

 

Melisa Barber

Montclair

1998

57.35

Amy Salek

Ramapo

2007

 

Melissa Bellin

Rumson-Fair Haven

2008

57.36

Shakirah Rutherford

Willingboro

1999

57.38

Erin Crawford

Hillsboro

2002

57.39

Denisha Scott

St Mary's JC

1997

57.4

Felicia Blake

Scott

1981

 

Sonia Patterson

Snyder

1981

 

Tracey Carter

Plainfield

1981

 

Nadeen Bridgeforth

Marylawn

1984

 

Crystal Williams

East Orange

1989

 

Jen Schweizer

Morris Knolls

1989

57.41

Chelsea Cox

Southern Regional

2008

57.43

Raniyah Walker

Camden

2002

 

 

 

 

 

 

 

 

 

500m

 

 

1:12.99

Janine Davis

Queen of Peace

2005

1:14.35

Hazel Clark

Columbia

1995

1:17.9

Robin Stephens

Lakewood

1980

1:18.56

Natalie Deffenbaugh

Columbia

1998

1:19.00

Rhea Moore

Columbia

1993

1:19.01

Christina Grant

Columbia

1985

 

 

 

 

 

 

 

 

 

600y

 

 

1:21.12

Giselle Harris

Shabazz

1986

1:22.02

Hazel Clark

Columbia

1995

1:22.7

Gail Bryant

Columbia

1982

1:23.92

Jen Metz

Pascack Valley

1992

1:24.58

Ginny Figlar

Ridgewood

1988

1:24.6

Doreen Ennis

Nutley

1974

1:24.8

Jackie Bobien

Scott

1984

1:25.3

Cathy Persichetty

Oak Knoll

1980

1:25.4

Penny Fales

Hackettstown

1977

 

Tracey Carter

Plainfield

1982

1:25.6

Lisa St Clair

Plainfield

1982

1:25.61

Nadeen Bridgeforth

Marylawn

1984

1:26.59

Kelly Toole

Morris Hills

1983

1:27.0

Carol Willis

Paul VI

1979

 

 

 

 

 

 

 

 

 

600m

 

 

1:29.27

Janine Davis

Queen of Peace

2004

1:34.48

Emily Carrollo

Pope John

2008s

1:34.50

Okechi Ogbuokiri

Willingboro

2003

1:34.8

Hazel Clark

Columbia

1995

1:35.0

Tawana Watkins

Paterson Kennedy

2002

1:35.8

Symone O'Connor

Franklin

2005

 

Stephanie Herrick

Wayne Valley

2005

1:36.1

Bry Bonavita

River Dell

2007

1:36.37

Taneshia Pittman

Wilson

2002

1:36.58

Kim McDonald

Rancocas Valley

2005

1:36.6

Cristina Law

Ridgewood

2007

 

Kate Michel

Ridgewood

2008

1:36.75

Cierra Farquharson

Pleasantville

2006

1:36.82

Kim Strandrige

Randolph

2006

1:37.15

Rolando Bruce

East Orange

2006

1:37.18

Erin Crawford

Hillsboro

2003

1:37.22

Aisha Bili-Mack

East Orange

2004

1:37.46

Kerry Ann Binns

Morris Knolls

2006

1:37.52

Ariann Neutts

Roxbury

2007

1:37.53

Natalie Deffenbaugh

Columbia

1998

1:37.69

Dara Crocker

Columbia

1997

1:37.7

Kim Mineo

Glen Rock

2002

1:37.8

Marissa DeFreese

Rahway

1994

 

Janielle McCallum

Teaneck

1999

1:37.81

Kristen Mahon

Notre Dame

2007

1:37.9

Sophia Davis

Queen of Peace

2004

1:38.0

Jean Readie

Queen of Peace

1993

1:38.03

Megan Schwartz

Morristown

1998

1:38.2

Aishia Lawson

Camden

1995

 

Mia Campo

St Mary's JC

1998

 

Leslie Njoku

McNair Academy

2007

 

Nicole Ragucci

Monroe

2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

800m

 

 

2:06.0

Joetta Clark

Columbia

1980

2:07.60

Janine Davis

Queen of Peace

2005

2:09.6

Tawana Watkins

Paterson Kennedy

2004

2:10.0

Erin Donohue

Haddonfield

2004

2:10.61

Hazel Clark

Columbia

1995

2:11.1

Penny Fales

Hackettstown

1977

2:11.50

Jasmin Jones

Hackensack

1987

2:11.8

Giselle Harris

Shabazz

1985

2:12.4

Monica Olkowski

Cherokee

1990

2:12.42

Chelsea Cox

Southern Regional

2008

2:12.62

Leslie Njoku

McNair Academy

2006

2:12.87

Dara Crocker

Columbia

1997

2:12.92

Katy Trotter

Red Bank Regional

2003

2:13.07

Jillian Smith

Southern Regional

2008

2:13.3

Laura Wronski

Kearny

1983

2:14.00

Ariann Neutts

Roxbury

2008

2:14.01

Jen Metz

Pascack Valley

1992

2:14.10

Karen Ahearn

Bernards

1986

2:14.48

Jahlisa Smith

Plainfield

2007

2:14.5

Ruth Lockbaum

Glassboro

1985

2:14.6

Michelle DiMuro

Shawnee

1985

2:14.79

Mia Campo

St Mary's JC

1998

2:14.82

Natalie Deffenbaugh

Columbia

1998

2:14.88

Emily Carrollo

Pope John

2008

2:14.9

Lauren Gregory

Morris Knolls

2006

2:15.10

Danielle Tauro

Southern Regional

2006

2:15.1

Gail Bryant

Columbia

1981

 

Cathy Persichetty

Oak Knoll

1982

 

Lisa Morgan

Columbia

1985

2:15.17

Brittany Kott

Millville

2008

2:15.24

Lauren Bariexca

Pope John

2007

2:15.3

Sonia Vaughn

Notre Dame

1985

2:15.31

Kristen Herbeck

Steinart

2006

2:15.32

Toni Ann Angione

Bergenfield

1985

2:15.34

Marcia Baker

West Side

1989

2:15.39

Emily Sherrard

Hopewell Valley

2005

2:15.46

Tara DeBrielle

Overbrook

2000

2:15.7

Kim Sannito

Caldwell

1982

2:15.8

Bobbie McGee

West Side

1983

2:15.9

Erin Crawford

Hillsboro

2002

2:15.99

Brooke Kott

Millville

2008

2:16.0

Meryl Wimberly

Colts Neck

2007

2:16.41

Stephanie Herrick

Wayne Valley

2005

 

Christine Nelson

Red Bank Regional

2006

2:16.49

Kris Perrine

Brick Memorial

2007

2:16.5

Meg Waldrong

Bernards

1983

2:16.55

Cristina Law

Ridgewood

2007

2:16.59

Lynne Collazo

Ridgewood

1989

 

Alisa Budd

Toms River East

2004

2:16.63

Lindsay Thomas

Winslow Twp

2003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1000y

 

 

2:30.5

Doreen Ennis

Nutley

1974

2:32.7

Margaret Scutro

Ridgewood

1985

2:32.96

Bobbie McGee

West Side

1983

2:33.2

Jasmin Jones

Hackensack

1987

2:34.6

Kim Sannito

Caldwell

1982

2:34.65

Monica Olkowski

Cherokee

1990

2:35.3

Joetta Clark

Columbia

1980

2:35.9

Cathy Persichetty

Oak Knoll

1982

2:36.3

Meg Waldron

Bernards

1983

2:37.0

Jodie Bilotta

North Hunterdon

1987

2:37.2

Mary Ellen

Ridgewood

1983

2:38.61

Lynne Collazzo

Ridgewood

1988

2:39.8

Christine Engel

Mount Olive

1991

2:40.3

Kelly McDonnell

Toms River East

1985

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1000m

 

 

2:47.44

Margaret Scutro

Ridgewood

1985

2:47.85

Janine Davis

Queen of Peac

2005

2:50.16

Jasmin Jones

Hackensack

1986

2:50.63

Michelle DiMuro

Shawnee

1985

2:51.88

Jodie Bilotta

North Hunterdon

1987

2:53.12

Monica Olkowski

Cherokee

1990

2:54.35

Lauren Gregory

Morris Knolls

2006

2:54.67

Cathy Feeney

Wayne Valley

1990

2:56.2

Jahlisa Smith

Plainfield

2007

2:56.26

Lynne Collazo

Ridgewood

1989

2:56.35

Christine Engel

Mount Olive

1991

2:57.1

Lauren Penney

Roxbury

2007

2:57.3

Ashley Higginson

Colts Neck

2007

2:58.4

Erin Henry

Glen Rock

2002

2:59.02

Taneshia Pittman

Wilson

2002

2:59.5

Jen Metz

Pascack Valley

1992

2:59.6

Erin McKenna

Ramapo

2007

2:59.9

Julie Emanuel

Tenafly

2003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1500m

 

 

4:24.0

Michelle Rowan

Washington Twp

1983

4:27.2

Joetta Clark

Columbia

1979

4:28.3

Doreen Ennis

Nutley

1974

4:28.66e

Danielle Tauro

Southern Regional

2007

4:31.74e

Jillian Smith

Southern Regional

2008

4:31.86

Erin Donohue

Haddonfield

2001

4:33.35

Margaret Scutro

Ridgewood

1985

4:34.3

Meg Waldron

Bernards

1981

4:34.83e

Melanie Thompson

Voorhees

2008

4:36.11

Ruth Lockbaum

Glassboro

1985

4:38.9

Patti McCluskey

Dumont

1982

4:39.3

Jasmin Jones

Hackensack

1987

4:39.6

Maura Hennessey

Morris Hills

1983

4:40.4

Laura Wronski

Kearny

1983

4:40.6

Theresa Gschwind

Summit

1981

 

Karen Ahearn

Bernards

1986

4:40.9

Jenna Rogers

Ridgewood

1994

 

Kris Herbeck

Steinert

2006

4:41.0

Lorena Adams

Manchester

1997

4:42.0

Brittnee Bynoe

Willingboro

2003

4:42.4

Autumn Fogg

Hunterdon Central

1996

4:42.40

Hazel Clark

Columbia

1995

4:43.1

Toni Ann Angione

Bergenfield

1984

4:44.1

Mary Ellen McGowan

Pascack Valley

1992

4:44.25

Allyson Moskal

Freehold Twp

2007

4:45.0

Jen Metz

Pascack Valley

1992

4:46.49

Amy Holcomb

Holmdel

1983

4:46.5

Jen Schenberg

Kinnelon

1987

 

 

 

1990

 

 

 

 

 

One Mile (1600m +1.8)

 

 

4:43.16

Michelle Rowan

Washington Twp

1983

4:46.13

Danielle Tauro

Southern Regional

2007

4:47.4

Meg Waldron

Bernards

1983

4:48.83

Jillian Smith

Southern Regional

2008

4:51.0

Doreen Ennis

Nutley

1974

4:51.15

Erin Donohue

Haddonfield

2001

4:52.42

Katy Trotter

Red Bank Regional

2003

4:53.18

Kim Strandridge

Randolph

2007

4:53.54

Amanda Trotter

Red Bank Regional

2003

4:53.58

Melanie Thompson

Voorhees

2008

4:54.02

Casey Nelson

Hunterdon Central

2002

4:55.29

Jenn Ennis

Roxbury

2006

4:55.50c

Ashley Higginson

Colts Neck

2007

4:55.56

Allison Linnell

Colts Neck

2008

4:55.8

Cathy Feeney

Wayne Valley

1990

4:56.5c

Margaret Scutro

Ridgewood

1985

4:57.01c

Amanda Marino

Jackson Memorial

2006

4:57.8c

Ruth Lockbaum

Glassboro

1985

4:57.9c

Karen Ahearn

Bernards

1985

4:58.2

Toni Ann Angione

Bergenfield

1984

 

Jasmin Jones

Hackensack

1986

4:59.12

Caitlin Smyth

Imm Heart Acad

2003

4:59.28

Autumn Fogg

Hunterdon Central

1996

4:59.4c

Lauren Gregory

Morris Knolls

2006

4:59.5

Bobbie McGee

West Side

1982

4:59.60

Lindsey Gallo

Howell

1999

5:00.12c

Leah Brogan

Monsignor Donovan

2005

5:00.19c

Katie McCafferty

Oak Knoll

2008

5:00.5

Patti McCluskey

Dumont

1982

5:00.61c

Kesley Ramsey

Ramapo

2007

5:00.9

Theresa Gschwind

Summit

1980

5:01.0

Mary Ellen McGowan

Pascack Valley

1981

5:01.00c

Allyson Moskal

Freehold Twp

2007

5:01.31

Christine Engel

Mount Olive

1992

5:01.35

Hazel Clark

Columbia

1995

5:01.6

Maura Hennessey

Morris Hills

1983

5:01.72

Emily Sherrard

Hopewell Valley

2005

C

Ashley Cromartie

Roxbury

2008

5:01.81

Lorena Adams

Manchester Twp

1997

5:02.19c

Lisa Burkholder

Cherokee

2004

5:02.20c

Trish Reilly

WW-Plainsboro North

2008

5:02.3

Cathy Perischetty

Oak Knoll

1982

5:02.53

Monica Olkowski

Cherokee

1990

5:02.71

Jenna Rogers

Dartmouth

1994

5:02.89c

Briana Jackucewicz

Colts Neck

2007

5:03.39

Cate Guiney

Middletown South

1999

5:03.4c

Cheryl Tuosto

North Brunswick

1982

5:03.46c

Liz Campbell

Mt St Mary’s

2007

5:03.67c

Kelly McDonnell

Toms River East

1986

5:03.76

Ariann Neutts

Roxbury

2008

5:03.8c

Lara Heigis

Pope John

2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3000m

 

 

9:43.7

Meg Waldron

Bernards

1981

9:44.25e

Katie McCafferty

Oak Knoll

2008

9:51.00e

Melanie Thompson

Voorhees

2008

9:55.6

Cathy Feeney

Wayne Valley

1990

9:56.9

Jodie Bilotta

North Hunterdon

1987

9:58.2

Anne Letko

North Hunterdon

1987

10:01.5

Lindsay VanAlstine

Hawthorne

2003

10:03.12

Jen Hughes

Ridgewood

1988

10:03.7

Tracy Biber

Springfield

1986

10:04.1

Patti Mileski

Ridgewood

1983

10:04.42

Amy Beykirch

Pinelands

1997

10:04.95

Monal Chokshi

Bridgewater

1993

10:05.01

Jenn Ennis

Roxbury

2006

10:06.35

Jen Van Horn

Wayne Valley

1985

10:07.41

Jenna Rogers

Ridgewood

1994

10:07.5

Jesse Mizzone

Passiac Valley

2003

10:10.33

Kris Stevens

Roxbury

2006

10:11.5

Theresa Gschwind

Summit

1980

10:11.65

Brittany Sedberry

Ocean City

2006

10:12.86

Missy Duchini

Wayne Valley

1985

10:16.02

Jean Hughes

Ridgewood

1989

10:16.97

Norine Darey

Ridgewood

1986

10:18.9

Michelle Rowen

Washington Twp

1981

10:25.5

Amy Hansen

Woodbridge

1980

 

Colleen Sunderland

North Burlington

1996

10:27.8

Beth Crenshaw

Wayne Valley

1995

10:29.00

Catherine Casey

Columbia

1998

10:29.1

Eileen Florin

Bayley-Ellard

1980

10:29.56

Amy Kempf

Paramus

1988

10:29.7

Lori Butterfield

Hunterdon Central

1981

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Mile (3200m +4.0)

 

 

10:16.75

Ashley Higginson

Colts Neck

2007

10:19.30

Brittany Sedberry

Ocean City

2006

10:24.53

Katie McCafferty

Oak Knoll

2008

10:27.20

Cate Guiney

Middletown South

1999

10:30.95

Melanie Thompson

Voorhees

2008

10:33.57

Briana Jackucewicz

Colts Neck

2008

10:35.5

Anne Letko

North Hunterdon

1985

10:38.0

Cathy Feeney

Wayne Valley

1990

10:39.9

Jodie Bilotta

North Hunterdon

1987

10:40.31

Monal Chokshi

Bridgewater

1992

10:40.9c

Meg Waldron

Bernards

1983

10:40.96

Patti Melski

Ridgewood

1983

10:41.8

Tracy Biber

Springfield

1986

10:42.71

Chelsea Ley

Kingsway

2008

10:42.87c

Amanda Trotter

Red Bank Regional

2003

10:42.90

Erin Donohue

Haddonfield

2001

10:44.47

Lindsay Van Alstine

Hawthorne

2003

10:45.4c

Janet Smith

North Edison

1982

10:46.42c

Theresa Cattuna

Cherry Hill East

2007

10:46.9

Michelle Rowen

Washington Twp

1983

10:46.97c

Jenn Ennis

Roxbury

2006

10:47.98c

Sarah Pagano

Imm Ht Academy

2008

10:48.25

Amy Beykirch

Pinelands

1997

10:49.38c

Clare Buck

Hopewell Valley

2008

10:51.1c

Jen Van Horn

Wayne Valley

1985

10:52.33c

Allison Linnell

Colts Neck

2008

10:53.0

Ann Gladue

Bayley-Ellard

1979

10:56.05c

Amanda Goetschius

Delsea

2007

10:56.15c

Kristen Stevens

Roxbury

2006

10:57.2c

Toni Ann Agione

Bergenfield

1985

10:57.52c

Lorena Adams

Manchester

1995

10:58.11c

Allyson Moskal

Freehold Twp

2007

10:58.2

Tracy Bigley

North Hunterdon

1982

10:58.67c

Jen Clausen

Jackson

2004

10:58.85

Laura Vigilante

Mendham

2008

10:58.92c

Katie Kellner

WW-Plainsboro South

2008

10:59.02

Maggie Guiney

Middletown South

1999

10:59.09

Celeste Sedo

Ridgewood

1998

10:59.11

Ann Klocke

Bishop Eustace

1996

10:59.30

Lauren Penney

Roxbury

2008

11:00.00c

Beth Crenshaw

Wayne Valley

1995

11:00.85

Karen Guthire

Mendham

2005

11:01.25c

Lara Heigis

Pope John

2007

11:01.69

Kristen Hall

West Morris

1991

11:01.85

KC Meehan

Brick Twp

1998

11:02.2c

Theresa Gschwind

Summit

1982

11:02.5

Sandra Tignor

Princeton

1988

11:02.60c

Christy Planer

Rumson-Fair Haven

2002

11:02.72

Jackie Coscia

Mount Olive

1995

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5000m

 

 

17:03.79

Chelsea Ley

Kingsway

2008

17:19.05

Briana Jackucewicz

Colts Neck

2007

17:34.69

Lindsay Van Alstine

Hawthorne

2003

18:01.73

Katie Kellner

WW-Plainsboro South

2008

18:04.38

Laura Gallo

Howell

2005

18:12.42

Jesse Mizzone

Passaic Valley

2002

18:31.22

Amanda Hefferan

Parsippany

2007

18:54.10

Nicole Briggs

Haddon Heights

2006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55m hurdles AT

 

 

7.71

Charmaine Walker

Plainfield

1997

7.81

Dawn Bowles

Neptune

1988

7.89

Nia Ali

Pleasantville

2006

7.92

Carol Lewis

Willingboro

1981

7.93

Wendy Vereen

Tren

1984

7.96

Porscha Dobson

Kent Place

2003

7.98

Nichole Belcher

Wilson

1992

7.99

Racquel Vassell

East Orange

2007

8.01

Samantha Sharper

Wilson

2008

8.03

Alethia Jenkins

Pennsauken

2000

 

Amber Williams

Roxbury

2001

8.04

Zonya Cross

Edgewood

1983

 

Trier Young

Neptune

2005

8.05

Sherese Price

Pleasantville

1998

8.06

Jen Whitlock

Montclair

2002

 

Krystal Cantey

Winslow Twp

2006

8.09

Sonya Sullivan

Manchester

2005

8.10

Hope Wright

Columbia

2001

 

Nichole Hill

Oakcrest

1997

 

Tramanie Shaw

Piscataway

2004

8.11

Tiffany Ruth

Columbia

1989

 

Carlene Cummings

Englewood

1998

8.12

Claire Connor

Rahway

1984

 

Kim Turko

North Edison

1996

8.13

Kim Henry

Old Bridge

2003

 

Natasha Clary

Plainfield

1996

8.17

Briana Barlow

New Brunswick

2007

8.19

Nikiya Reid

Trenton

1997

8.20

Carlette Smith

Rahway

1984

8.21

Jenise Jones

Ewing

2005

8.22

Jamillah Nock

Wilson

2004

 

Lataya Dixon

North Edison

2007

8.23

Stephanie Ross

East Orange

1985

 

Kiera Underwood

Elizabeth

2000

 

Michelle Smith

Teaneck

2005

 

Ashley Adams

Plainfield

2006

 

Susan Scavone

Summit

2008

8.24

Natwon Harp

Newark Science

1992

8.25

Anne Bansemir

Nutley

1986

 

Lanyka Brown

Metuchen

1996

 

Lara-Jane Que

Ridgewood

2007

8.26

Bryanna Johnson

Jackson

2005

 

Janee Sharper

Wilson

2006

8.27

Kim Duke

Mount Olive

1984

 

Natasha Yaeger

Wall

1998

8.28

Kristina Keegan

Haddonfield

2003

8.29

Evanna Edwards

Hackensack

2007

8.30

Rachel Villa

Hunterdon Central

2007

 

Brianna Barlow

New Brunswick

2008

8.31

Sharon Hughley

Monmouth Regional

1982

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55 hurdles HT

 

 

7.6

Dawn Bowles

Neptune

1988

7.7

Wendy Vereen

Trenton

1984

7.8

Zonya Cross

Edgewood

1984

 

Carol Lewis

Willingboro

1981

 

Tiffany Ruth

Columbia

1988

8.0

Janet Tracy

Highland Park

1981

 

Yvette Morris

Ferris

1984

 

Anne Bansemir

Nutley

1986

 

Hope Wright

Columbia

1986

 

Stephanie Ross

East Orange

1987

8.1

Debbie Deutsch

East Brunswick

1977

 

Tracy Nelson

Plainfield

1981

 

Carlette Smith

Rahway

1984

 

Kim Duke

Mount Olive

1984

 

Alanna Poirer

Mount Olive

1987

 

Kim Baumbach

Pascack Valley

1987

8.2

Sharon Hughley

Monmouth Regional

1982

 

Tosca Blandford

Irvington

1982

 

Artrelia Turner

Wilson

1985

 

Sevette Flowers

Snyder

1985

 

Sonja Bennett

Edgewood

1986

 

Tonya Lee

Rancocas Valley

1988

 

Gail Giddens

Metuchen

1987

 

Alnisa Tucker

Newark Science

1990

8.3

Renee Carter

Englewood

1981

 

Elaine Hamilton

Elizabeth

1982

 

Andrea Johnson

Plainfield

1983

 

Leticia Beverly

Newark Central

1985

 

Terri Gnatz

Randolph

1984

 

Felecia Dupree

Asbury Park

1990

 

Portia Burdette

Wilson

1988

 

Melissa Langlois

Madison Boro

1989

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60m hurdles

 

 

8.33

Charmaine Walker

Plainfield

1997

8.36

Nia Ali

Pleasantville

2006

8.52

Alethia Jenkins

Pennsauken

2000

 

Porscha Dobson

Kent Place

2003

8.56

Kim Turko

North Edison

1996

8.59

Amber Williams

Roxbury

2000

8.67

Jen Whitlock

Montclair

2002

8.73

Trier Young

Neptune

2005

8.74

Sherese Price

Pleasantville

1998

8.76

Racquel Vassell

East Orange

2006

8.80

Carol Lewis

Willingboro

1980

 

Tramaine Shaw

Piscataway

2004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High Jump

 

 

6-0

Tatiana Smolin

Randolph

1985

5-10.5

Debra Vento

Freehold Boro

2003

5-9

Kathy Kilar

North Edison

1996

 

Tamoka Toppin

South Plainfield

1997

 

Cheryl Burdick

Ramsey

14999

5-8.25

Bekcy Deetz

Ridgewood

1975

 

Tish Edwards

Mater Dei

1982

5-8

Rita Christopher

Linden

1980

 

Carol Lewis

Willingboro

1981

 

Andrea Harris

Woodbridge

1986

 

Shelley Mitchell

Lakewood

1988

 

Shatich Rivers

Morrestown

1992

 

Kristin Composto

Iselin

2000

 

Jessica Taibe

Hunterdon Central

2000

 

Abby Campbell

Shawnee

2002

 

Lataya Dixon

North Edison

2007

5-7.75

Michelle Dudzinski

Pascack Valley

1993

5-7.5

Tina McMillan

Ferris

1978

5-7.25

Tonya Lee

Rancocas Valley

1988

 

Deirdre Mullen

Notre Dame

1999

5-7

Amy Nehls

Indian Hills

1986

 

Liz Schenk

Jackson

2002

 

Rebecca Baskinger

Butler

2003

 

Tiyana Peters

Mount Olive

2004

 

Melanie Nicholas

Peddie

2004

 

La'Shonda Carter

Rahway

2006

 

Lindsey Walsh

Lenape

2008

5-6

Julie Smithers

Lakewood

1977

 

Karen Krawiec

Boonton

1979

 

Jamine Mattan

Red Bank Catholic

1982

 

Kelly Long

Central Regional

1983

 

Karen Frederick

Edison

1983

 

Diane Keller

Hightstown

2004

 

Erin Halpin

CH West

1987

 

Karen Way

Southern Regional

1987

 

Tina Smith

Lawrence

1987

 

Barbara Baysa

Morris Hills

1987

 

Kelly Mieszkalski

North Edison

1987

 

Adrienne Bolan

Wayne Valley

1988

 

Sandy Tokoto

Morristown

1991

 

Dawn Ellery

West Windsor

1990

 

Winsome Bogle

Lakewood

1991

 

Courtney Jones

Middletown South

1992

 

Elena Chomiszak

Linden

1993

 

Mandy Wolicki

Ocean City

1996

 

Mira Manickam

Lawrence

1996

 

Kate Beatty

Shawnee

1997

 

Bridgette Imgram

Columbia

1999

 

Julie Wozniak

Jackson

1999

 

Patty Dudek

Bordentown

2000

 

Jen White

Manalapan

2000

 

Lindsey Hayes

Red Bank Regional

2000

 

Kelly Brady

Roxbury

2002

 

Alaina Alfano

Hanover Park

2005

 

Marcene Jack

Mainland

2004

 

Jessica Malacrida

Paramus

2005

 

Lynn Mayer

Syreville

2006

 

Bianca Stewart

Columbia

2006

 

Lauren Blake

Morris Hills

2007

 

Ashley Newby

Columbia

2007

 

Briana Gray

Haddon Heights

2007

 

Anna Cook

Florence

2007

 

Emily Kianka

Hopewell Valley

2008

 

Brigita Roemer

Ewing

2008

 

Sammy Howell

WW-Plainsboro South

2008

 

Yasmin Parks

North Edison

2008